4
dny6
míst36
programů1011
účinkujících
Folklorní festival v Miloticích oslavil v roce 2022 již 50 let od svého vzniku. Jedná se tedy o jakousi stálici na domácí folklorní scéně. Svou velikostí nepatří mezi ty nejvýznamnější, avšak svým dosahem je unikátní. Mapuje téměř výhradně oblast jižního a severního Kyjovska spolu s historicky přidruženým Ždánickem.
Národopisný festival kyjovského Dolňácka v Miloticích, jak zní jeho celý správný název, dává příležitost vyniknout tanečním, instrumentálním a pěveckým interpretům lidových písní a tanců všech věkových kategorií. Kromě vystoupení souborů, sborů a muzik je festival protkán vzpomínkovými a naučnými pořady, hravými a tvořivými dílničkami v lidovém duchu, snaží se strhnout další jedince do řad obdivovatelů lidové kultury. Důraz je kladen na správnost použití lidového oděvu – kroje, citlivé zacházení s lidovou písní a autenticitu tamních prvků lidového tance.
Z jednoho nedělního odpoledne se festival postupem času rozrostl až do třídenního maratonu. Nejprve „vyplňoval“ tři po sobě jdoucí roky v čtyřletém cyklu konání festivalu Slovácký rok v Kyjově. V posledních letech je festival v Miloticích konán pravidelně jednou za dva roky vždy začátkem srpna od pátku do neděle. Tento rok bude výjimečný svým rozsahem. Abychom vše stihli zrealizovat, rozšířili jsme festivalové dny ještě o čtvrtek. Termín je tedy stanoven na 1. – 4. srpna 2024.
Program festivalu v tomto roce bude zahájen netradičně ve čtvrtek v kostele v Miloticích koncertem lidové hudby s duchovní tématikou. Poté bude před kostelem v parku na návsi probíhat výstava reprodukcí dochovaných fotografií lidového oděvu od Josefa Klvani, etnografa, přírodovědce a prvního ředitele gymnázia v Kyjově. K tomu až do nočních hodin zahraje cimbálová muzika.
V páteční podvečer se s dalším programem přesuneme do přírodního amfiteátru umístěného v nedaleké osadě vinných sklepů Šidleny. První pořad bude patřit domácím. V historií protkaném pořadu se představí účinkující z Milotic a nejbližšího okolí. Následovat bude hudební klenotnice věnovaná tentokrát významné rodinné muzice slavící v tomto roce jubileum – 60 let od založení. Varmužova cimbálová muzika se představí s mnoha hosty, muzikanty, zpěváky i tanečníky, kteří kapelou prošli, nebo s ní během let jejího působení spolupracovali. Závěrečný páteční pořad bude věnován soutěžnímu klání. Soutěžit se bude v tanci typickém pro region Kyjovska zvaném skočná. „MISTR SKOKAN MILOCKÝ“ je titul, kterým se bude pyšnit nejlepší tanečník, zpěvák ale také největší znalec písní k tomuto tanci. Nezávisle na pořadech na pódiu bude mezi sklepy vyhrávat cimbálová muzika k taneční lidové zábavě doplněné ochutnávkou regionálních vín ve festivalovém vinném baru.
Sobotu zahájí dětští zpěváčci a tanečníci, kterým bude patřit přírodní amfiteátr v Šidlenách celé pozdní odpoledne. Navazovat bude jubilejní pořad další významné regionální cimbálové muziky Hudci z Kyjova věnovaný 30 letům od jejího založení. Ještě, než na pódiu začne hlavní taneční pořad, mohou se na tanečním parketě mezi sklepy návštěvníci Šidlen při lekcích lidového tance lecčemu přiučit, protáhnout si tělo, či se jen jako diváci pobavit. Rukodělné dílničky budou připraveny především pro děti, pro ostatní pak budou k dispozici řemeslníci a prodejci na tradičním festivalovém jarmarku. Hlavní roli následujícího pořadu hraje kroj. Lehce výchovnou formou zpracovaný pořad se zabývá typickým místním lidovým oděvem, jeho variantami, způsoby jeho užití při konkrétních příležitostech, regionální čistotou a důsledností jeho ustrojení. Po skončení zavládne v amfiteátru opět soutěžní atmosféra. Vzduchem budou svištět motyky a na plné obrátky se rozjedou tragače naložené hnojem. I takové disciplíny lze očekávat při festivalové OlinPijádě, s nadsázkou a humorem pojatém soutěžení v lidovém duchu v netradičních disciplínách. Pro konzervativnější publikum bude mezi sklepy připraven hudební noční pořad s názvem nokturno. Tématem bude lidová píseň. Kdo byl asi jejím autorem, co chtěl písní – textem a melodií vyjádřit, jak bychom ji měli interpretovat v dnešní době? Taneční zábava mezi sklepy bude probíhat nezávisle na pořadech až do ranních hodin.
V neděli se přesuneme do zámecké zahrady. Čekají nás dětské dílničky, jarmark, dobové kolotoče, divadýlko a další atrakce zejména pro rodiny s dětmi. V zámecké oranžerii bude k nahlédnutí výstava krojů od místního sběratele tohoto lidového oděvu. Na pódiu v zámecké zahradě se vystřídají lidový zpěvák Vašek Horák s úctyhodným životním jubileem 80 let a cimbálová muzika Hantál z nedalekých Vacenovic oslavující tento rok 30 let od založení.
Mezi nedělními pořady v zámku dostane prostor také slavnostní vyhlášení vítěze a udělení titulu Mistra tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje pro rok 2024. Zpestřením pro nejen mladé čtenáře bude křest knihy Malušenký princ s autogramiádou. Poté budou mít hlavní slovo mužské a ženské sbory tentokrát doplněné „vysloužilými tanečníky“. Mezi tím bude v parku prostor k diskusnímu semináři na téma nočního pořadu z předešlého dne. Nejen hosté sobotního nokturna dostanou opět příležitost se k tématu vzniku a interpretace lidové písně vyjádřit tentokrát. V parku bude také pokračovat čtvrteční výstava fotografíí Josefa Klvani, k ní se přidá výstava
Nedělní program završí jediný mimoregionální a dokonce zahraniční host festivalu. Tím bude na Slovensku již legendární Ľudová hudba Stana Baláža z Raslavic s dívčím pěveckým triem Krasotky. Tímto se uzavřou pomyslné festivalové brány pro rok 2024.
OHLÉDNUTÍ ZA ROČNÍKEM 2022